A Somogy Megyei Önkormányzat és a Somogy Megyei Kormányhivatal alkotta konzorcium 2016. márciusában beadott pályázata nyert a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program TOP-5.1.1-15 „Megyei szintű foglakoztatási megállapodások, foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködések” felhíváson.
A projekt megvalósítási időszaka: 2016. szeptember 1.-2021 augusztus 15.
Célja elősegíteni a munkaerő-piaci szempontból hátrányos helyzetű személyek elhelyezkedését és ezzel a helyi cégeknél jelentkező munkaerőhiány csökkentését képzések, bértámogatások biztosításával. A projekt célkitűzései szerint 2021-ig 1217 fő hátrányos helyzetű álláskereső és inaktív személy munkaerő-piaci reintegrációját valósítja meg, valamint 500 főt juttat álláshoz.
A konzorcium vezetője a Somogy Megyei Önkormányzat. Alapvető feladata a paktumszervezet működtetése, a projekt teljes szakmai megvalósítása. A Somogy Megyei Önkormányzat koordinálja a projektet, működteti a projektmenedzsmentet és a Paktumirodát. A Paktumiroda feladata fórumok, egyeztetések szervezése, együttműködések kialakítása, a projekt résztevékenységeinek végrehajtása. A megyei önkormányzat kulcspartnere a Somogy Megyei Kormányhivatal, amely biztosítja a munkaerő-piaci eszközöket, támogatásokat a célcsoport és a foglalkoztatók részére.
A program átfogó célja a foglalkoztathatóság és a foglalkoztatás növelése. A projekt megvalósítása során a közvetlen cél, hogy az együttműködés keretében olyan képzési és foglalkoztatási programok valósuljanak meg, melyek a munkaerő-piac bővítéséhez, célcsoportok képzéshez, elhelyezkedéséhez és a szereplők együttműködésének erősítéséhez szükségesek, nagyfokú gazdaságélénkítő hatásuk van. A fejlesztés hozzájárul a megyei stratégiai célok eléréséhez, a gazdaság fejlődéséhez szükséges szakemberállomány biztosításához és ezzel párhuzamosan a hátrányos helyzetű munkavállalók aktiválásához. A projekt céljait egyrészt a munkaerő minőségének és foglalkoztathatóságának javításával, illetve munkaerő-piaci hátrányainak csökkentésével, másrészt a munkaerő minőség fejlesztésével valósítja meg.
A Somogy Megyei Foglalkoztatás Paktum ernyőszervezeti feladatokat is ellát a megyében működő helyi paktumok vonatkozásában, biztosítva a szakmai támogatást, a monitoring tevékenységet és a koordinációt.
A projekt célcsoportja
Általánosságban elmondható, hogy a projektből az adott térségben munkát vállalni szándékozó, álláskereső hátrányos helyzetű személyek és inaktívak, valamint a közfoglalkoztatásból a versenyszférába visszavezethetők részesülhetnek támogatásban.
A programba való bevonáshoz szükséges az egyén adatainak az állami foglalkoztatási szerv nyilvántartásában történő rögzítése.
Az érintett célcsoport ezen belül a következő kategóriákra bontható:
- Legfeljebb alapfokú végzettséggel rendelkezők
- 25. életévét be nem töltötte személyek
- 30 év alatti pályakezdő álláskeresők
- 50. életévüket betöltött személyek
- Legalább egy gyermeket egyedül nevelő felnőttek
- GYES-ről, GYED-ről, ápolási díjról visszatérők
- Foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülők
- Tartós munkanélküliséggel veszélyeztetettek
- Megváltozott munkaképességű személyek
- Roma nemzetiséghez tartozó személyek
- Közfoglalkoztatásból 30 napnál nem régebben kilépett s nyilvántartásba vett álláskeresők, akik – a „Főbb programelemek (támogatások és szolgáltatások) nyújthatósági táblája” szerinti, esetükben nyújtható támogatásokkal – a versenyszférába visszavezethetők.
- Inaktívak (a programba való bevonás előtt nem dolgoztak, nem volt rendszeres jövedelmet biztosító munkájuk, és nem is kerestek munkát, vagy kerestek, de nem tudtak volna munkába állni. Nem regisztrált álláskeresők.)
A Foglalkoztatási Paktum szervezeti felépítése
Foglalkoztatási Fórum
Az együttműködési megállapodás tagjai a konzorciumi tagok mellett somogyi települések, szakképzésben érdekeltek, kamarák, érdekképviseleti– és civil szervezetek. Összesen 34 szavazati joggal rendelkező szervezet alkotja a Foglalkoztatási Fórumot. A partnerség kiemelt célja a megyében működő helyi foglalkoztatási paktumok szakmai támogatása, a működés összehangolása, helyi gazdaságfejlesztési tevékenység ösztönzése, generálása és koordinációja figyelmet fordítva az operatív programok keretében megvalósuló fejlesztésekre.
Irányító Csoport
Az Irányító Csoport koordinálja a munkaprogram megvalósítását az érintett szervezetek között, folyamatosan ellenőrzi a végrehajtás ütemét és értékeli, valamint a Paktumirodán keresztül irányítja az éves tervek megvalósítását.
Tagjai:
- Somogy Megyei Önkormányzat
- Somogy Megyei Kormányhivatal
- Somogyi Kereskedelmi- és Iparkamara
- Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara
- Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzata
Az Irányító Csoportot Huszti Gábor, a Somogy Megyei Közgyűlés alelnöke irányítja. Helyettese Simonné Hornyák Valéria a Somogy Megyei Kormányhivatal főosztályvezetője. Az Irányító Csoport munkájának segítésére szakmai munkacsoportok alakítására van lehetőség, melynek tagjai közé meghívható a Fórum tagokon kívül minden olyan szervezet, aki az adott probléma kezelésében érintett.